For a better experience please change your browser to CHROME, FIREFOX, OPERA or Internet Explorer.
لزوم فراهم کردن زمینه های صادرات محصولات کشاورزی از هرمزگان

لزوم فراهم کردن زمینه های صادرات محصولات کشاورزی از هرمزگان

به گزارش خبرگزاری مهر، عادل شهرزاد با بیان اینکه در راستای سیاستهای اشتغالزایی و سرمایه گذاری در سالجاری وزارت جهادکشاورزی تمهیدات خوبی بر ای سرمایه گذاری و استفاده از تسهیلات بانکی فراهم کرده است، اظهار کرد: با توجه به احصاء پروژه های سرمایه گذاری تاکنون ۸۳۰ طرح با یک هزار و ۴۵۰ میلیارد ریال اعتبار شناسایی شده که در صورت شروع اقدامات اجرایی این طرحها، برای ۱۶ هزار و ۸۰۰ نفر اشتغال ایجاد می شود.

وی افزود: عمده این پروژه ها شامل گلخانه، صنایع تبدیلی، فرآوری و سیستم های انبارداری، آبزی پروری و مکانیزاسیون بوده که به عنوان رسته های اولویت دار در این بخش فعال می شوند.

معاون اقتصادی و امور برنامه ریزی سازمان جهادکشاورزی هرمزگان ادامه داد: از ابتدای سالجاری ۲۳۰ طرح با مبلغ ۳۱۵ میلیارد تومان حجم تسهیلات و سرمایه گذاری در بخش اجرایی آغاز شده که درآینده به بهره برداری می رسد و ۲ هزار و ۱۰۰ نفر اشتغال ایجاد شده از طریق این طرح ها خواهد بود.

شهرزاد با بیان اینکه ایجاد و توسعه کشت های گلخانه ها حوزه عمده فعالیت سازمان جهادکشاورزی می باشد، خاطرنشان کرد: تاکنون حدود ۲۲۰ میلیارد تومان عملیات اجرایی گلخانه ها در استان هرمزگان آغاز شده که به سطوح گلخانه ها در این استان اضافه خواهد شد.

وی همچنین در خصوص پروژه ها در بخش های مختلف اظهار داشت: در حوزه آبزی پروری ۵ طرح با اعتبار ۳۰ میلیارد تومان ، حوزه مکانیزاسیون ۸۰ طرح با اعتبار ۱۹ میلیارد تومان و صنایع  فرآوری و تبدیلی ۵ طرح  با اعتبار۲۰ میلیارد تومان از اقدامات اجرایی این سازمان بوده که در فصل کشت جدید به بهره برداری خواهند رسید.

این مسوول با اشاره به اینکه ردیف های تسهیلاتی موجود از محل بند الف تبصره ۱۸ که به عنوان تسهیلات یارانه دار محسوب می شود بین ۷ تا ۱۵ درصد با کمترین نرخ در نظر گرفته می شوند، ابراز داشت: برای گلخانه ها، کشت گیاهان دارویی و آبزی پروری برای مناطق غیر برخوردار با نرخ ۷ درصد و مناطق برخوردار ۹ درصد، در حوزه دام طیور و پرورش دام سبک و سنگین بانرخ سود ۱۲ و ۱۴ درصد و در حوزه سرمایه در گردش برای واحدهای در حال فعالیت با نرخ ۱۵ درصد از مجموع تسهیلاتی است که در بخش کشاورزی امکان پرداخت دارد.

شهرزاد در ادامه تکمیل زنجیره های تولید و چرخه تولید را از بحث های اولویت دار سازمان جهادکشاورزی اعلام داشت و افزود: امروزه با توجه به اینکه بخش کشاورزی و اقتصاد کشاورزی به اقتصاد مدرن تبدیل شده نیاز است که فعالیت های پیشین و پسین شامل تامین نهادها و مقدمات مورد نیاز تولید، فعالیت تولیدی، بازار، بازاریابی و صنایع بسته بندی نیز در این چرخه درنظرگرفته شود.

به گفته وی، خوشه تولیدی گوشت سفید و مرغ مقدمات آن فراهم شده و مجوزهای لازم نیز صادر شده است، سرمایه گذاران در حال فعالیت بوده و خوشه تولیدی سبزی و صیفی و میوه های گرمسیری نیز از حوزه هایی که مقدمات آن فراهم شده و از خوشه های اولویت دار سازمان جهاد کشاورزی هستند.

معاون اقتصادی و امور برنامه ریزی سازمان جهادکشاورزی هرمزگان با اشاره به لزوم فراهم کردن زمینه های صادرات افزود: الگوی کشت متناسب با موقعیت اقلیمی منطقه، میزان بارندگی و منابع آبی طراحی شده که با هدفگذاری بازارهای مصرف منطقه ای و بین المللی می باشد و در این حوزه همکاری اتاق بازرگانی را می طلبد که زمینه های صادرات محصولات را فراهم کنند.

شهرزاد در خصوص هدفگذاری صادرات برای سال های آتی گفت: هدفگذاری صادرات برای سال آینده ۸۰۰ میلیون دلار بوده که انشالله با فراهم شدن مقدمات ، میزان تولید و اجرایی شدن طرحهای جدید در بخش کشاورزی این هدف محقق خواهد شد.

وی، استفاده مناسب از منابع آبی را از دیگر اولویتهای این سازمان دانست و افزود: با توجه به محدودیت موجود و مدلسازی سیستم های آبیاری؛ اجرای سیستم های نوین آبیاری ازموضوعاتی بوده که در بحث بهره برداری آب، استفاده مناسب و بهینه از آب در بخش کشاورزی در مرحله پیاده سازی می باشند.

این مسوول، حمایت از سرمایه گذاران در قالب کارگروه رفع موانع تولیدی را از ابتدای سالجاری حدود ۲۰ طرح اعلام داشت و گفت: در این کارگروه با بازگشت واحدهای تولیدی به چرخه تولید حدود ۵۰۰ نفر اشتغالزایی ایجاد کرده که حفظ سرمایه گذاری ۶۰ میلیارد تومانی را نیز به دنبال داشته است.

شهرزاد در پایان خاطرنشان کرد: سایر مشکلات واحدهای تولیدی نیز در قالب کارگروه رفع موانع تولید برطرف شده که انشالله باهمکاری دستگاههای اجرایی و موسسات بانکی سایر واحدهای تولیدی نیز به چرخه تولید باز خواهند گشت.

لینک خبر را از این بخش مشاهده نمایید

نظر خود را حذف کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو

دیدگاه های شما